Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары, себептері және алдын алу шаралары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

— бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Зәр шығару жүйесінің гигиенасы туралы түсінік қалыптасады.

Көпшілік оқушылар үшін:

Бүйрек және басқа зәр шығару мүшелерінің ауруларын қарастырады.

Кейбір оқушылар үшін:

Зәр шығару жүйесінің гигиенасы мен себептері және алдын алу шаралары түрлерін ажыратып талдайды.

Сабақтың барысы:

«Таяқша»әдісі арқылы өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында ой қозғау сұрақтары қойылады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Психологиялық ахуал.

1. Зәр шығару мүшелерін ата.

2. Адамның бүйрегі қайда орналасқан, салмағы қанша, пішіні қандай?

3. Нефрит дегеніміз не?

4. Бүйрек қандай қызмет атқарады?

5. Зәр қайда түзіледі, қайда жиналады?

6. Бүйрек арқылы бір тәулікте қанша қан ағады?

«Суреттер галереясы» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

Сабақтың мақсаты:

— бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді, бақылайды.

«Галереяға саяхат» әдісі арқылы әр топ берілген суреттерге байланысты ой тұжырымын ватманға түсіреді.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқиды, тірек сөздерді табады.

Топтық жұмыс.

Мәтінді оқып, топта талқылайды, қорғайды.

І топ «Полинефрит». ІІ топ «Цистит». ІІІ топ «Бүйрекке тас байлану». ІҮ топ Диализ». Ү топ : «Энурез».

Жұптық жұмыс.

Бүйректің қалыпты жұмыс істеуіне жағымды және кедергі келтіретін факторларды ажыратыңдар

Бүйрекке жағымды әсер етедіБүйрекке кері әсер етеді
    

І топ: «Зәр шығару мүшелерінің макетін жасау».

ІІ топ: «Адам макетінен зәр шығару мүшелерінің орналасу ретін табады».

ІІІ топ: «Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары, зәр шығару жүйесінің гигиенасы туралы көрініс».

Дескриптор:

Жалпы: 6 балл

— Зәр шығару мүшелерінің макетін жасайды;

— Адам макетінен зәр шығару мүшелерінің орналасу ретін табады;

— Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары, зәр шығару жүйесінің гигиенасы туралыкөрініс көрсетеді.

«Бес саусақ» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Жеке жұмыс:

Оқушылар бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.

Үйге: эссе жазу.

Ботагоз Мадиярова,

Болтай батыр атындағы шағын орталықты орта мектебінің биология пәні мұғалімі.

Жамбыл облысы, Т.Рысқұлов ауданы.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *